Некој мислел дека радиоактивен енергетски пијалок е добра идеја

Енергетските пијалоци и не се баш најздрави, веќе знаете тоа, затоа што се полни со шеќери и кофеин. Но сепак тие се здравје во лименка за разлика од нивните претходници, енергетските пијалоци од минатото.

Еден од популатните енергетски пијалоци од дваесетите години на прошлиот век е РадиТор. Се продавал во шишенца од 0.3 децилитри по цена од еден долар (што во денешни пари би му дошло околу 15 долари).

А која е тајната состојка? Радиоктивен радиум, кој би требал на конзументот да му даде енергија и елан.

Не само што производителот не сметал дека пијалокот е штетен туку и го рекламирал како лековит. Помеѓу останатото тврделе дека лечат импотенција па пијалокот бил прилично популарен помеѓу мажите. А веќе во тоа време се знаело дека радијацијата и не е баш добра за луѓето.

Еден од попознатите купувачи бил американскиот бизнисмен Ибен Бајерс кој 3 години секојдневно го конзумирал пијалокот.

На крајот починал со страшни болки, а погребан е во оловен ковчег затоа што телото му било радиоактивно.

Интересно е дека РадиТор поради високата цена можеле да го купат само богатите, кои се труеле со радијација. На крајот американската влада ја затворила фабриката која го произведувала, а од пазарот е повлечен во 1932-ра година.

10 видови на Фејсбук постови за првиот училишен ден

Со среќа на сите чинители во образовниот процес

15 причини зошто Таравари си заминува од министерството за здравство

#ЧаоТаравари

Есенски моден водич за луѓе кои земаат помалку од 250 евра плата

Напишан од човек кој зема помалку од 250 евра плата

Севернокореец на Денот
Севернокорејка на Денот