13 занимливости за Pulp Fiction кои можеби не ги знаете

1. Сценариото за филмот

Филмот е американски акциски филм од 1994 година, кој го пишувал  и режирал Квентин Тарантино. Филмот е номиниран за седум Оскари.

Иако поминале 23 години од премиерното прикажување на овој филм, тој и ден денес остана популарен. Меѓутоа, веројатно некои работи во филмот и најголемите љубители ги промашиле.

Првата е дека Квентин тарантино го напишал сценариот на училишна тетратка. Подоцна и го предал на препишување на Линда Чен.

2. Содржината на украдениот куфер

Содржината на украдениот куфер не отсекогаш требало  да е мистериозна. Прво требало да биде наполнет со дијаманти, но на крајот е одлучено поинаку. Содржината на куферто всушност биле две батерии и една жолта сијалица.

3. Мистериозниот фластер

Според разни теории на интернет порталите, фластерот на вратот на Маселус Волес е во врска со тоа што ѓаволот му ја украл душата. Но, другите поедноставни објасненија се дека само се исекол додека се бричел.

4. Гандолфини како Висент Вега

Тарантино размилсувал дали за улогата на Винсент Вега да го ангажира актерот Џејмс Гандолфини. Но, на крај сепак се одлучил за Џон Траволта.

5. Екстазата на Траволта

За подобро да ја замисли ситуацијата во која Винсент Вега во филмот е на херин, Траволта ги прифаќал советите на поранешните наркомани и испил голема доза на текила, притоа легнувајќи во када со топла вода за да постигне целосен ефект.

6. Срамежливата Ума Турман

Иако е може никако да се забечежи во филмот, на Ума Турман и била многу непријатна сцената во која таа и Траволта играат во кафето. И било срам да игра пред него.

7. Кокаин од печурки

Белата супстанција која излегува од носот на Миа Волас во сцената со предозирање со кокаин, всушност е крем од супа со печурки.

8. Љубоните афери на актерите

Џулија Свини, која имаше мала улога на девјоката на Воф Ракел, во 1994 година била омажена за Стивен Хиберт, кој го толкува Гимп.

9. Зен и Мајнард

Не е целосно разјаснето во филмот, но во оригиналното сценарио стои дека се браќа

10. Омилениот бренд на Tарантино

Fruit Brute  житарките кои Ланс ги јаде додека гледа тв, се појавуваат исто трака во првите два филмови на Тарантино. Тоа е еден од неговите омилени брендови на житарици.

11. Личните работи на Тарантино во филмот

Све лични работи се појавуваат во овој филм – неговиот 64 Chevelle Malibu и неговиот Shaft паричник.

12. Семјуел Л. Џексон и Библијата

Голем дел од познатите „библиски“ реченици на Семјуел воопшто не се споменуваат во Библијата.

13. Последните зборови на Брус Вилис

Ако филмот се состави хронолошки, последните зборови би ги изговорил Брус Вилис: „Зед е мртов, бејби, Зед е мртов.“

 

16 наслови од македонските портали кои ги очекуваме за дождот

Уште во далечната 1973-та Баба Ванѓа предвиде дека ако не носиш чадор за време на дожд ќе накиснеш

26 фрази за да уништиш слава или именден

Ако не си ти ќе е некој друг

16 позитивни страни од враќањето на евтината струја

Пишувано на скапа струја

Севернокореец на Денот
Севернокорејка на Денот